Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Med 125 millioner kroner årligt til produktionsrabatter håber kulturminister Jakob Engel-Schmidt at tiltrække internationale og danske produktioner, der ellers ofte vælger andre lande.
Serien Oxen og den kommende Smillas Fornemmelser for Sne optages eksempelvis ikke i Danmark, hvilket ministeren vil ændre.
Skuespiller Birgitte Hjort Sørensen roser ordningen og fremhæver, at Danmark nu kan konkurrere med andre europæiske lande. Tiltaget skal både styrke lokal økonomi og præsentere danske byer og landskaber for et globalt publikum.
Den nye produktionsrabat er også godt nyt for København og byens restauranter og hoteller, mener brancheforeningen for hotel-, restaurant- og turisterhvervet, HORESTA.
Læs hele historien på TV2 Kosmopol
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
København vil bremse hotelprojekter i Indre By
16-01-2026
-
Tivoli går mod rekordår med stærkt resultat
16-01-2026
-
Nyt liv til 202-årige Josty med café og overnatning
16-01-2026
-
Autocampere skaber strid om lige vilkår i Nordjylland
16-01-2026
-
København lancerer stort gastro-år med Michelin og events
16-01-2026
-
HORESTA advarer mod kommunal støtte til konkurrenter
16-01-2026
-
Ny Horesta-formand skal styrke Bornholms turisme
16-01-2026