Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Udeblivelser fra bordreservationer skaber økonomiske tab og frustration i restaurationsbranchen, skriver HORESTA.

Marco Kekec fra Ferdinands Bøfhus i Ringsted fortæller i et interview med DR Aftenshowet, at no-shows fører til spildte ressourcer og afmagt. Gorm Wisweh, ejer af flere restauranter, oplyser, at problemet koster hans virksomheder op mod 400.000 kr. årligt.

HORESTAs viceadm. direktør Jeppe Møller-Herskind kalder tendensen et voksende problem og peger på gæsters manglende forståelse for konsekvenserne.

Forudbetaling ved reservationer reducerer problemet, fortæller Emil Andreasen fra Restaurant Ja, men der er bekymring for, at det kan skræmme spontane gæster væk.

Læs hele historien på Travelnews

HORESTA: AI får større rolle i restauranternes drift

69 pct. af restauranterne forventer, at AI og teknologi til optimering af drift og menu vil fylde mere de kommende år. Samtidig peger lige så mange på enkel mad af høj kvalitet og værdi for pengene som en central tendens.

Log ind