Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Efter konkursen af Hotel Ry tidligere i år er gælden vokset fra 5,3 til 6,4 millioner kroner. Kurator Jan Bruun Jørgensen fra Andersen Partners forklarer, at gælden stiger på grund af nye krav, herunder et lønmodtagerkrav på 750.000 kroner og yderligere udestående husleje samt ubetalte fakturaer.

Hotellets konkursbo har stadig ingen udbetalinger til kreditorerne, mens der arbejdes på at afklare og verificere kravene. Fokus er nu på at finde flere midler i konkursboet, og Lønmodtagernes Dyrtidsfond skal først modtage deres tilgodehavende, før andre kreditorer kan prioriteres.

Hele opgørelsen forventes afsluttet senest til foråret.

Læs hele historien på Turisme24

Villa Provence går efter Michelin-nøgle i Aarhus

Omkring 1.000 nye hotelværelser er på vej i Aarhus, men Bühlmann Hotels ser fortsat plads til mindre luksushoteller. Boutiquehotellet Villa Provence vil styrke sin position på markedet med ambitionen om at opnå en Michelin nøgle.

Landsretten afviser anke om syv skyggehotellejligheder

Østre Landsret har afvist en anke fra Dehn-A ApS i en sag om syv københavnske lejligheder, som Københavns Byret fandt blev brugt til ulovlig korttidsudlejning. Dermed står byrettens afgørelse om, at selskabet straks skal fraflytte lejlighederne, ved magt.

Nye tal: Korttidsudlejning vokser markant i Danmark

Antallet af overnatninger via Airbnb, Booking.com og Expedia er steget 75 pct. siden 2019. HORESTA efterlyser bedre adgang til data, så myndighederne kan kontrollere, om reglerne for korttidsudlejning bliver overholdt.

Log ind