Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

På HORESTAs årsmøde diskuterede fremtidsforsker Louise Fredbo-Nielsen og AI-strateg Ken Hughes, hvordan kunstig intelligens kan skabe værdi i hospitalitybranchen.

Begge understregede, at AI skal bruges som et værktøj til at forbedre relationen mellem virksomheder og kunder.

Louise Fredbo-Nielsen fremhævede vigtigheden af dataanvendelse til at forudsige kunders behov og levere skræddersyede løsninger. Hughes understregede, at AI skal gøre det muligt at fokusere på menneskelig kontakt frem for teknologiske detaljer.

Eksempler fra både sundhedssektoren og hospitality-sektoren illustrerede potentialet i at tilpasse teknologi til brugernes individuelle behov.

Fremtidsforskeren påpegede, at fremtidens kunder vil forvente en personlig service baseret på præcise data. Derfor opfordrede hun branchen til at omfavne teknologi som en løftestang til forbedringer.

Læs hele historien på Turistmonitor.dk (kræver login)

Erhvervsturister står for hver fjerde turismekrone

Erhvervs- og mødeturismen stod i 2025 for 12 pct. af overnatningerne i Danmark, men 24 pct. af turismeomsætningen. Det viser VisitDenmarks årsberetning, der også sætter fokus på international markedsføring og kunstig intelligens.

Hver tredje dansker bruger AI til ferie og oplevelser

Brugen af kunstig intelligens til ferieplanlægning og oplevelser er steget på et år. En ny analyse viser, at 35 pct. af danskerne har brugt AI til at finde oplevelser i Danmark, mens knap halvdelen vil bruge teknologien under deres ophold.

HORESTA Årsdag 2026: AI-agenter som fremtidens medarbejdere

Glem et øjeblik alt om prompts og ChatGPT. Den næste AI-bølge handler om systemer, der ikke bare giver dig et svar, men selv kan løse opgaver. På HORESTA Årsdag kan du møde den tyske AI-ekspert Tim Cortinovis og få hans bud på, hvordan AI-agenter kan forandre måden, vi driver forretning på.

Log ind