Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Endagsturister bidrog med 4,1 milliarder kroner til dansk økonomi i 2023, ifølge en ny rapport fra VisitDenmark.

Det er lidt lavere end i 2022 og markant under niveauet fra 2019, hvor bidraget var 4,7 milliarder kroner. Rapporten definerer endagsturister som udenlandske besøgende, der opholder sig under 24 timer i landet uden overnatning.

I 2023 besøgte 4,9 millioner endagsturister Danmark, primært fra Tyskland, Sverige og Norge. Tyskerne er især tiltrukket af natur og kultur, mens svenskere og nordmænd prioriterer shopping og spisesteder. Valutakurser og højere omkostninger har dog påvirket antallet af besøg fra Sverige og Norge.

Endagsturister bruger i gennemsnit 843 kroner pr. døgn, med nordmændene som de mest forbrugende. Rapporten viser, at turismeprodukter som mad, shopping, kultur og forretningsrejser er de største trækplastre for disse turister.

Læs hele historien på Turisme24.dk (kræver login)

Københavns Lufthavn forventer rekordsommer

Københavns Lufthavn forventer over 10,4 mio. rejsende hen over sommeren trods uro i Mellemøsten. Direktør Christian Poulsen vurderer, at rejselysten fortsat er stærk.

København siger nej til nye hoteller i Middelalderbyen

Et flertal på Københavns Rådhus vil stoppe nye hoteller i Middelalderbyen af hensyn til hverdagslivet og frygt for overturisme. HORESTA kritiserer beslutningen og efterlyser individuelle vurderinger af projekterne.

Log ind