Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Zleep har netop fået nyt hotel i Danmark og næste måned kommer endnu et. I løbet af i år får kæden blandt andet nye europæiske hoteller i schweiziske Lausanne-Chavannes og ved Zürichs hovedlufthavn, Kloten, samt i Berlin.

Kæden har netop åbnet sit 15. hotel i Danmark, ved Horsens, og næste måned åbner endnu et hotel i Hillerød. Og nu melder Zleeps ejer, den store tyske hotelkoncern Deutsche Hospitality, der for nylig skiftede navn til H World International, at der kommer et tredje Zleep Hotel i Schweiz. Det tredje schweiziske Zleep-hotel åbner efter planen i slutningen af 2025 som et franchisehotel med 136 værelser, heraf 16 hotellejligheder til long stays.

Læs hele historien på standby.dk

 

Ny ledelse sætter kursen på Hotel Pejsegården

Hotel Pejsegården har samlet en ny ledelsestrio og sætter en ny strategisk retning. Målet er at bygge videre på hotellets særlige styrker med fokus på kurser, konferencer og oplevelser.

Log ind