Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Zleep har netop fået nyt hotel i Danmark og næste måned kommer endnu et. I løbet af i år får kæden blandt andet nye europæiske hoteller i schweiziske Lausanne-Chavannes og ved Zürichs hovedlufthavn, Kloten, samt i Berlin.

Kæden har netop åbnet sit 15. hotel i Danmark, ved Horsens, og næste måned åbner endnu et hotel i Hillerød. Og nu melder Zleeps ejer, den store tyske hotelkoncern Deutsche Hospitality, der for nylig skiftede navn til H World International, at der kommer et tredje Zleep Hotel i Schweiz. Det tredje schweiziske Zleep-hotel åbner efter planen i slutningen af 2025 som et franchisehotel med 136 værelser, heraf 16 hotellejligheder til long stays.

Læs hele historien på standby.dk

 

Ikonisk politistation i København bliver til hotel

Den ikoniske ejendom Borgenhus på Halmtorvet er solgt til svensk kapitalfond, som vil bevare bygningens særpræg og omdanne den til hotel. Ejendommen har vakt stor interesse hos både investorer og operatører.

Log ind