Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Med knap to millioner overnatninger i januar har turistdanmark nået endnu en rekord. Siden 2015, som er det tidligste, statistikken viser, er det samlede antal overnatninger steget med 600.000, hvilket svarer til 44 procent. Det skriver Turistmonitor.dk
Af de to millioner turistovernatninger i januar i år blev 56 procent foretaget af danske gæster, mens udenlandske gæster stod for de resterende 44 procent.
Statistikken viser også, at danske gæster foretrak at overnatte på hotel, hvor de stod for 66 procent af hotelovernatningerne.
Kigger man på gæsternes nationaliteter, der er inddelt i Danmark, Tyskland, Nederlandene, Sverige, Norge og ’Andre’, har der fra 2023 til 2024 været vækst på alle markeder undtagen Sverige og Norge, der som følge af valutaudfordringer i høj grad er blevet væk.
Læs hele historien på turistmonitor.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Turismerekord i juli: HORESTA peger på flere årsager bag
11-09-2026
-
Guldsmeden Hotels er tilbage i Aarhus
11-09-2026
-
Flammen frygter skæv konkurrence fra takeaway efter momsnyt
11-09-2026
-
Hotel Faaborg Fjord går efter 50.000 gæster efter kåring
11-09-2026
-
Den Gamle By får ny visuel identitet
11-09-2026