Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Nye omfattende emballageregler er på vej fra EU, og de vil ikke kun ramme restauranter og cafeer, men også dagligvarehandlen.

Det fortæller både Coop og Salling Group, der tilsammen sidder på 66 pct. af dagligvarehandlen i Danmark ifølge tal fra 2023 fra Retail Institute Scandinavia. Det skriver Fødevarewatch.dk.

”Noget af det vil formentlig kræve en større omstilling. Det er nok særligt frugt- og grøntreglen, der kan blive omfangsrig at omstille sig til. Men det kan vi som organisation godt,” siger Salling Groups bæredygtighedsdirektør, Henrik Vinther Olesen.

Læs hele historien på fødevarewatch.dk – kræver login

Fødevareaktør kalder nyt emballageloft tiltrængt

Et nyt lovforslag skal begrænse virksomhedernes udgifter til det udvidede producentansvar for emballage. Hos Orkla Danmark vækker udsigten til en mere forudsigelig regning lettelse, men virksomheden efterlyser også mindre administration.

Regeringen vil indføre loft over emballagegebyrer

Regeringen vil indføre et fast loft over producenternes gebyrer til kommunerne under det udvidede producentansvar for emballage. Målet er at bringe virksomhedernes samlede regning tættere på de oprindeligt varslede 1,2 mia. kr. og gøre udgifterne mere forudsigelige.

Log ind