Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Tre på stribe.
Det er resultatet for det prisvindende resort Henne Strand Camping og Resort, der for tredje år i træk har vundet den prestigefulde pris ‘Superplatz’, som uddeles af ADAC, der er Tysklands største bilistforening og den tyske pendent til FDM.
Superplatz-prisen anses som den fornemmeste pris inden for campingverdenen, og den bliver ofte sammenlignet med Michelin-stjerners status inden for restaurationsbranchen.
Udviklingen mod bedre og særlige faciliteter er årsagen til, at resortet i Henne overhovedet kunne komme i betragtning til prisen. Det er samtidigt årsagen til, at resortet for tiden minder om en byggeplads.
Flere projekter er nemlig sat i søen, som blandt andet indebærer nye natursuiter, en udbygning af det eksisterende køkken i restauranten, et nyt 150 kvadratmeter stort børnerum med tilhørende legeplads og ikke mindst etablering af stedets eget mikrobryggeri.
Læs hele historien på tv2.dk
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA Play: Bella Group ser stort potentiale i kongresser frem mod 2030
10-07-2026
-
HORESTA: Turismen er en styrkeposition, ikke et problem der skal beskattes
10-07-2026
-
HORESTA: Regnefejl kan have gjort international arbejdskraft unødigt dyr
10-07-2026
-
Nyhedsbrevet holder sommerpause: Men vi er kun et opkald væk
10-07-2026
PRESSEKLIP
-
Park Lane Copenhagen skal på jagt efter ny direktør
09-07-2026
-
København kåret som verdens bedste by
09-07-2026
-
Nyt notat sår tvivl om regulering af beløbsordningen
09-07-2026
-
Sankt Helene i Tisvilde vil udvikles til luksusresort: Her er planerne
09-07-2026
-
Billund Lufthavnshotel løfter overskuddet
09-07-2026
-
Nyt madakademi skal styrke gastroturismen
09-07-2026
-
Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense
09-07-2026
-
Internationalt: Kina åbner hotel drevet af robotter
09-07-2026