Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Kebabrullen hos Lux Kebab på Centrumplads i Svendborg er ved at være for stram, og nu skal der udvides. Kebabrestauranten har netop har sikret sig lejemålet i nabobygningen. Det skriver Fyens.dk.

Her ligger lige nu tøjbutikken Stine & Ko, der lukker ved udgangen af maj, hvorefter Lux Kebabs to ejere, Hasan Basoda og Yusuf Ekici, for alvor sætter gang i udvidelsen.

Ideelt set kunne kebabrestauratørerne godt tænke sig at få slået de nuværende lokaler sammen med det nye lejemål.

”Vi får nøglen 1. juni og skal så bruge noget tid på indretningen og opsætning af maskiner og kølediske og måske få kigget på elinstallationerne. Det er jo en gammel bygning. Så det er et stort arbejde, vi skal i gang med, men vi håber på at kunne åbne engang til august,” lyder det fra Hasan Basoda.

Læs hele historien på fyens.dk

Joe & The Juice investerer i medarbejdere og kultur

Joe & The Juice arbejder med flere initiativer, der skal styrke medarbejderne og kulturen i kædens butikker. Træning, feedback, internationale karrieremuligheder og en ny ledelsesrolle skal bidrage til at udvikle den kundeoplevelse, som kæden er kendt for.

Hotel Hesselet får nyt liv med japansk restaurant og historien i behold

Hotel Hesselet i Nyborg er i gang med en omfattende fornyelse, der skal bringe det knap 60 år gamle hotel ind i en ny tid uden at give slip på stedets særlige historie. Et af de mest markante nye kapitler bliver Restaurant Hi, hvor nordisk gastronomi, japansk inspiration og bare 20 pladser skal danne rammen om en ny restaurantoplevelse.

Log ind