Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
De sidste par år har ikke været gode for Holeby på Lolland, hvor både byens største virksomhed snart flytter, den lokale skole står til at blive lukket, ligesom den ene af to dagligvarebutikker er lukket.
Men nu er der lys at ane for enden af tunellen i den lille by. Et topmoderne hotel med 132 værelser og mødelokaler er nemlig i færd med at blive bygget i byen. Det skriver Turistmonior.dk.
Det er BWH Hotel Group, der i samarbejde med norske CIC Hospitality står bag hotellet, som kommer til at hænge sammen med Hotel Factory Lodge, der ligger lige ved siden af og har omkring 30 værelser.
Hotellet forventes at åbne 1. august 2024, og borgerne i Holeby vil nu arbejde på at gøre Holeby endnu mere attraktiv for kommende turister.
Læs hele historien på turistmonitor.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Regeringen lemper emballagekrav efter hård kritik
12-09-2025
-
Regeringen vil bane vej for lavere moms på fødevarer
12-09-2025
-
Stigende turistafgift gav ikke færre endagsturister i Venedig
12-09-2025
-
Bornholm samler nordisk turismekonference
12-09-2025
-
60 mio. kr. til 15 nye turismeprojekter
12-09-2025
-
Ustabilt vejr ramte sjællandske forlystelsesparker
12-09-2025
-
Trods store regionale forskelle: Campingpladser melder om fremgang
12-09-2025
-
Udland: AI giver kokke og hoteller nye værktøjer mod madspild
12-09-2025