Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Spillere på hotelmarkedet har lagt pres på EU for at indskrænke bookingportalernes magt. Det skriver BT.dk.
Bookingportalerne binder blandt andet hotellerne i såkaldte prisklausuler, hvor hotellerne indvilger i ikke at tilbyde en lavere pris på egen hjemmeside.
”Bookingportalerne er glimrende til at skabe et godt overblik, og de er jo også med til at eksponere hoteller, som ellers aldrig ville dukke op i forbrugernes søgninger,” siger Jeppe Møller-Herskind, viceadministrerende direktør i HORESTA, der blandt andre har lagt pres på EU.
En anden ting, man kan være opmærksom på, er, at procenter af din betaling for hotellet ryger til bookingportalerne, hvis du booker derigennem
”Man skal også huske, at man som forbruger lægger en del af sine penge i udlandet. Hvis du vil undgå det, booker du direkte hos hotellet. Så får de hele omsætningen,” lyder det fra den viceadministrerende direktør i HORESTA.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Regeringen varsler opgør med skyggehoteller
07-06-2026
-
Odense godkender stor hoteludvidelse
07-06-2026
-
Strawberry udvider med hotel i Horsens
07-06-2026
-
Mellemøstkonflikt skaber usikkerhed på hoteller
07-06-2026
-
Milling Hotels overtager hotel i Odense
07-06-2026
-
Signe Munk får ansvar for turismen
07-06-2026
-
Hotelprojekt stoppes – andet får grønt lys
07-06-2026
-
Fynsk hotel hædret i international guide
07-06-2026