Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Når kalenderen rammer juni, er Kølpin Hotels klar til at tage imod de første gæster på hotelkædens nyeste overnatningssted, Sanders Residence. Det skriver Turisme24.dk.

Med udsigt over Kongens Have byder den herskabelige hotellejlighed på en stue, tre soveværelser og hele 220 kvadratmeter, som gæsterne får at boltre sig på.

Kølpin Hotels administrerende direktør, Karim Nielsen, fortæller, at man med den nye hotellejlighed går efter at tiltrække et kræsent klientel med en luksusoplevelse.

”Vi går efter at tilbyde et eksklusivt ophold i København, hvor gæster kan nyde private omgivelser, professionel service og en unik mulighed for at opleve byen som en lokal,” udtaler direktøren.

Ud over Hotel Sanders driver Kølpin Hotels også de to hoteller i Tisvildeleje Helenekilde med 28 værelser og Tisvildeleje Strandhotel, som har 24 værelser. Hotellerne har dermed tilsammen 52 værelser, og plads til i alt cirka 100 konference- og eventgæster.

Læs hele historien på turisme24.dk

Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden

InterContinental Hotels Group har annonceret et nyt hotel i Stockholm og ser samtidig Norden som et vigtigt vækstmarked. Hotelkoncernen forventer at udvide sin portefølje yderligere i de nordiske lande.

Historisk hospital kan blive nyt hotelområde

Jeudan har fået det første politiske ja til en lokalplan, der skal omdanne det tidligere kommunehospital i København. Planen åbner blandt andet mulighed for hotel, restauranter og butikker, når Københavns Universitet fraflytter området.

Log ind