Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Går du og drømmer om muligheden for at eje eget hotel og restaurant med udsigt over Roskilde Fjord? Chancen er der nu, skriver Sjællandskenyheder.dk

Det er naturligvis det konkursbegærede Badehotel Søfryd Aps, der er tale om. Man kommer ikke til at eje bygninger, som ejes af et andet firma.

”Det er situationen, vi har en hotel- og restaurant-drift til salg. Det er en helt naturlig del af et konkursbo, at man forsøger at få indtægter på de aktiver, der måtte være, og driften af et hotel og restaurant er et aktiv. Havde det været en bilforhandler, havde vi også gjort vores til at få solgt eventuelle biler, der måtte være firmaets,” lyder det fra kurator, Anders Levin.

Læs hele historien på sn.dk

Hoteller forventer stærk sommersæson

Danske hoteller forventer en god sommer trods global uro og økonomisk usikkerhed. Flere aktører peger på, at Danmark og Norden står stærkt som trygge destinationer for både danske og udenlandske turister.

Politikere: Hoteller skal sprede turismen i København

Efter beslutningen om at stoppe nye hoteller i store dele af Indre By diskuterer Københavns politikere nu, hvor fremtidens hotelprojekter skal placeres. Flere partier peger på byudviklingsområder uden for centrum med adgang til metro og S-tog.

København rykker op: Nu blandt verdens førende kongresbyer

Den danske hovedstad er rykket seks pladser frem på listen over verdens mest populære kongresbyer og indtager nu en 7. plads. Placeringen bliver fremhævet som et resultat af et bredt samarbejde på tværs af turisme- og eventbranchen.

Log ind