Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

HORESTA på Bornholm kommet styrket ind i 2024 med syv nye medlemmer. Det er Gæstgiveren, BB-Hotels, Jantzens Hotel, Hotel Balka Strand, The Falcon Hotel, Amtmandsgården og Gudhjem Camping.

Det oplyste formand Christian Froberg Dahl fra Ekkodalshuset i beretningen på HORESTAs generalforsamling, skriver Tidende.dk.

Bornholm bidrager dermed flot til udviklingen på landsplan, hvor organisationen er vokset med 160 medlemmer i løbet af 2023.

”Det er afgørende for vores branche, at vi står sammen, og det gør vi i høj grad i HORESTA. Vi kæmper side om side for at skabe bedre vilkår for branchen, og vi oplever i allerhøjeste grad, at politikerne lytter til os,” siger Christian Froberg Dahl.

Læs hele historien på tidende.dk

Nye tal: Korttidsudlejning vokser markant i Danmark

Antallet af overnatninger via Airbnb, Booking.com og Expedia er steget 75 pct. siden 2019. HORESTA efterlyser bedre adgang til data, så myndighederne kan kontrollere, om reglerne for korttidsudlejning bliver overholdt.

Fire brancheprofiler skal finde vinderne af HORESTA Talent 2026

Fire markante profiler fra HORESTAs medlemsvirksomheder har sagt ja til at finde vinderne af HORESTA Talent 2026. Juryen får til opgave at udpege fire af branchens største unge talenter, som skal hyldes på HORESTA Årsdag den 12. november. Nu er jagten på kandidaterne i fuld gang.

Log ind