Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Serviceøkonomuddannelsen, som har været et springbræt for mange i den danske turisme- og servicebranche, har fået nyt navn, der bedre afspejler uddannelsens fokus på oplevelser. Det skriver Turistmonitor.

Uddannelsen er den samme, men vil fremover være kendt som service- og oplevelsesøkonom, hvilket ifølge en pressemeddelelse fra Erhvervsakademi Aarhus bedre afspejler det stærke fokus på oplevelsesaspektet i erhvervet.

”Navneskiftet har længe stået højt på ønskelisten hos os i det nationale uddannelsesnetværk. Vi håber med navneskiftet, at det bliver mere klart for erhvervet, hvad de færdiguddannede kan,” siger Dorte Bohlbro Simmelsgaard, uddannelsesleder ved Erhvervsakademi Aarhus.

Læs hele historien på turistmonitor.dk – kræver abonnement.

Skolernes Erhvervsdag 2026: Åbn døren for fremtidens medarbejdere

Virksomheder i Københavnsområdet har igen i år mulighed for at åbne dørene for nysgerrige 7. klasser til Skolernes Erhvervsdag 2026. Det er en unik mulighed for at inspirere de unge til en karriere i hotel- og restaurationsbranchen. Hotel Skt. Annæ deltog sidste år, og gør det igen.

Regeringen fordeler 92 mio. kr. til bymidter

Erhvervsministeriet udmønter sammen med indstillingsudvalget anden og sidste runde af midler til bæredygtig byudvikling. 17 byer får del i støtten, der skal styrke handel, fællesskab og lokal udvikling i udfordrede bymidter.

Log ind