Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Odense mangler hotelværelser. Sådan lød meldingen fra daværende by- og kulturrådmand Christoffer Lilleholt i 2021, da han med et flertal af Odense Kommunes politikere vedtog en lokalplan, som gav grønt lys til en næsten 11.000 kvadratmeter stor udvidelse af Comwell Odense H.C. Andersen Hotel. Det skriver Turisme24.

Men siden godkendelsen er der endnu ikke sket noget med projektet. Årsagen til, at der endnu ikke er sket noget med grunden, skyldes  kritikken af arkitekturen, for den har fået Comwell til at genoverveje planerne, fortæller Comwell Odense H.C. Andersens direktør, Nina Stæhr-Petersen, men understreger, at udvidelsesplanerne stadig er aktuelle.

Læs hele historien på turisme24.dk

Se også

Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense

Frygten for egeprocessionsspindleren – bedre kendt som ”larven fra helvede” får danske turister til at aflyse ophold og oplevelser i Odense. Flere turismeaktører understreger dog, at de ikke har været berørt af larven og frygter, at situationen skader byens omdømme.

Odense Zoo tager hul på stor udvidelse

Odense Zoo har valgt arkitekten til havens største anlægsprojekt siden 1930. Det nye område får temaet Asien og skal danne ramme om både nye dyreanlæg og formidling.

Log ind