Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Da den bornholmske hotelkæde Bornholm Hotels ApS trådte ind i 2023, var det egentlig forventningen, at man ville afslutte året med et rundt nul på bundlinjen. Det skriver Turisme24.
De forventninger er dog blevet gjort til skamme, og hotelkæden, der står bag hotellerne Hotel GSH, Griffen Spahotel og Fredensborg Badehotel, har nemlig netop offentliggjort en årsrapport, der viser et overskud på 1,2 millioner kroner.
I en pressemeddelelse fortæller kædens administrerende direktør, Trine Richter, at man oprindeligt var mere pessimistiske i forventningerne til året, da danskernes feriebudgetter er skrumpet, og da valutakurserne ikke har været en fordel i forhold til at tiltrække udenlandske gæster. Når der alligevel er millionoverskud i virksomheden, skyldes det, at et godt forhold til stamgæster har sikret en god belægningsprocent.
Læs hele historien på turisme24.dk
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Turismeminister bakker op om turismestrategi: Freder millionreserve
18-08-2026
-
SKI vil have 267 hoteller med i ny milliard-aftale
18-08-2026
-
Milling Hotels i historisk opkøb: Vokser til 16 hoteller
18-08-2026
-
Overborgmester vil indføre cykelkørekort til turister
18-08-2026
-
Professor: Danmark kan ikke selv sætte nye emballageregler på pause
18-08-2026
-
Hotel Troense bliver en del af Stays
18-08-2026
-
Rungstedgaard udvider mødekoncept med nye oplevelser
18-08-2026
-
Internationalt: Franske Accor udvider med nyt hotel i Sverige
18-08-2026