Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Den københavnske michelin-restaurant AOC, der fik stjerne nummer to i 2015, skal fra juli levere mad til det asiatiske flyselskab Singapore Airlines på flyene fra København til Singapore.

Køkkenchef hos AOC, Søren Selin, fortæller, at det har været en stor udfordring at udforme en menu, der dels kunne laves færdigt i en flykabine og samtidigt indeholde smag og udseende i 10.000 meters højde, som svarer til den mad, de serverer på AOC.

Flymaden fra København til Singapore bliver tilbudt til de 47 passagerer, der er plads til på Business Class. Forretten består af hummer med tomater, hyben, butternut squash og krondild. Hovedretten af Havtaske med variation af danske kartofler, muslinge-beurre blanc, ørredrogn og løgblomster.

Læs hele historien på Fodevarewatch.dk

Joe & The Juice investerer i medarbejdere og kultur

Joe & The Juice arbejder med flere initiativer, der skal styrke medarbejderne og kulturen i kædens butikker. Træning, feedback, internationale karrieremuligheder og en ny ledelsesrolle skal bidrage til at udvikle den kundeoplevelse, som kæden er kendt for.

Hotel Hesselet får nyt liv med japansk restaurant og historien i behold

Hotel Hesselet i Nyborg er i gang med en omfattende fornyelse, der skal bringe det knap 60 år gamle hotel ind i en ny tid uden at give slip på stedets særlige historie. Et af de mest markante nye kapitler bliver Restaurant Hi, hvor nordisk gastronomi, japansk inspiration og bare 20 pladser skal danne rammen om en ny restaurantoplevelse.

Log ind