Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Selvom den økonomiske vækst i Danmark er højere end i mange af vores nabolande, er der særligt én ting, der holder økonomien tilbage:

Manglen på arbejdskraft. Det skriver TV2.dk.

Et af de steder, hvor efterspørgslen på arbejdskraft er høj, er i hotel- og restaurationsbranchen.

Det fortæller Tom Pelle Jensen. Han er regionsformand for HORESTA i Syddanmark og direktør for Hallberg Hotels.

sidste år oplevede hoteldirektøren, at det var svært at følge med efterspørgslen.

Han mener, at der var mulighed for at omsætte for både ti millioner og 100 millioner yderligere, hvis bare der var hænder nok.

Læs hele historien på tv2.dk

Fem hoteller vender tilbage til HORESTA

Fem jyske hoteller har valgt at vende tilbage til HORESTA efter en periode uden for brancheforeningen. HORESTA ser beslutningen som en tillidserklæring til den specialiserede rådgivning og det faglige fællesskab.

Lempelser gør det nu lettere at drive restaurant og bar i Jomfru Ane Gade

Det bliver nu lettere at udvikle restauranter og barer i Jomfru Ane Gade. Aalborg Byråd har lempet eksisterende regler og fjerner nu flere af de dokumentationskrav, som HORESTA og branchen har arbejdet for at få ændret. Resultatet er mere smidige rammer og mindre bureaukrati for virksomhederne.

Log ind