Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Bornholm Hotels formået at skabe en succesfuld forretning, der ikke kun gavner turisterne, men også øens beboere og det lokale samfund. Det skriver Turistmonitor.
Trine Richter, direktør for Bornholm Hotels, der består af tre vidt forskellige hoteller i Rønne: Fredensborg Badehotel, Griffen Spahotel og Hotel GSH, har med en klar vision og en skarp strategi for segmentering af hotellets tilbud været med til at sikre en blomstrende turismeindustri på øen.
al overskud geninvesteres i hotellerne for at sikre kontinuerlig udvikling og forbedring. Blandt andet er der blevet investeret i omfattende renoveringer, herunder installation af solcellepaneler og nye tage, for at forbedre gæsteoplevelsen og fremme bæredygtighed, samt etableringen af en ny swimmingpool på Fredensborg Badehotel, drevet af solenergi og energigenindvinding, samt en omfattende renovering af spaområdet på Griffen Spahotel.
Du kan læse hele historien på turistmonitor.dk
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Tivoli øger omsætningen trods lavere resultat
14-08-2026
-
Trykte turistguides hitter igen hos gæsterne
14-08-2026
-
Flere turister løfter sommeren i Aarhus-regionen
14-08-2026
-
Ankestyrelsen trækker udtalelse efter behov for afklaring
14-08-2026
-
Nyt Aarhus-hotel skaber 150 arbejdspladser
14-08-2026
-
Picasso trækker flere gæster til Aalborg museum
14-08-2026
-
Internationalt: Roomservice kan rumme et stort uudnyttet omsætningspotentiale
14-08-2026