Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Maj i år havde lufthavnen således 5760 passagerer igennem terminalen set i forhold til 4555 passagerer i maj 2023. Det er en vækst på 26 procent. Det skriver JydskeVestkysten.

Fra januar til maj i år har 21.209 passagerer rejst igennem lufthavnen i Sønderborg, og det er en samlet vækst på ti procent i forhold til 2023.

Væksten kommer fra en kombination af ruten til København og flere charterrejsende. Blandt andre samarbejdspartneren Neubauer Turistik i Tyskland har formået at tiltrække nordtyskere, som tager på charterture sydpå via Sønderborg Lufthavn. Det sker hovedsageligt med det større jetfly med plads til op mod 200 passagerer.

Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense

Frygten for egeprocessionsspindleren – bedre kendt som ”larven fra helvede” får danske turister til at aflyse ophold og oplevelser i Odense. Flere turismeaktører understreger dog, at de ikke har været berørt af larven og frygter, at situationen skader byens omdømme.

København kåret som verdens bedste by

København indtager for andet år i træk førstepladsen på en international rangliste over verdens mest attraktive byer at leve i. Placeringen understøtter byens internationale position som destination for både turister og erhverv.

Log ind