Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Jensens Bøfhus har gennemgået en omfattende modernisering og effektivisering det seneste halvandet år. Direktør Anders Engdahl og bestyrelsesformand Christian Junker har gennemgået hver udgift, hvilket har reduceret underskuddet med 43 millioner kroner i forhold til 2022.
Dog viser regnskabet for 2023 stadig et underskud på 18 millioner kroner før skat og 27 millioner kroner efter skat.
Ændringerne inkluderer fjernelse af økologiske produkter, sammenlægning af indkøbsfunktioner, flytning til billigere lokaler og modernisering af uniformer og markedsføring.
Anders Engdahl fremhæver, at disse tiltag har forhindret personalemangel og aflysninger af bookinger.
Christian Hother Sørensen tager nu over som bestyrelsesformand med fokus på vækst og tilpasning af menuerne til lokale markeder.
Jensens Food Group, som ejer restauranterne, har set en udvidelse af salget året rundt, ikke kun i grillsæsonen. Ledelsen forventer en forbedring af resultatet i 2024, men der er ingen fastlagt dato for at nå overskud. Siden 2015 har underskuddet akkumuleret til 649 millioner kroner før skat.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Arp-Hansen Hotel Group sætter omsætningsrekord i 2024
02-05-2025
-
Hotel Fjordgaarden vender udviklingen med millionoverskud
02-05-2025
-
Dansk hotelkæde: Driftsdirektører får nye roller
02-05-2025
-
Stjernekok fra Søllerød Kro med i kulinarisk topmøde på Bornholm
02-05-2025
-
VisitDenmark undersøger Greenpeace-kampagne for brud på ophavsret
02-05-2025
-
Fødevarepriser stiger igen
02-05-2025
-
Billund Lufthavn mærker Ryanairs farvel med stor passagernedgang
02-05-2025
-
Årets dygtigste håndværkere hædres på Københavns Rådhus
02-05-2025