Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det er svært for både turister og medarbejdere at komme ud til turistattraktioner og hoteller med offentlig transport flere steder i Danmark. Det skriver Børsen.
Det mærkes bl.a. i Nordjylland, hvor regionen sidste år gennemførte markante besparelser på den kollektive trafik og bl.a. fjernede to sommerbusruter. Den ene – rute 92 – var en ekspresbus mellem Aalborg og Fårup Sommerland.
Selvom det stadig var muligt at komme til Fårup Sommerland med busrute 200, så mener direktør i Fårup Sommerland, Niels Jørgen Jensen ikke, at den kan dække behovet i højsæsonen.
Derfor har han valgt at indgå et samarbejde med Nordjyllands Trafikselskab, som betyder, at Fårup Sommerland dækker underskuddet på ekspresruten, der nu alligevel kommer til at køre fra slutningen af juni og seks uger frem. En aftale, der bl.a. betyder, at Fårup Sommerlands medarbejdere kan køre gratis med bussen.
Læs hele historien på borsen.dk
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
Ny app kan ændre alderskontrol og ID-tjek i branchen
13-05-2026
-
HORESTA ansætter ny HR- og netværkschef
13-05-2026
PRESSEKLIP
-
SF kritiserer manglende indsats mod skyggehoteller
13-05-2026
-
Uber Eats skærper kampen om takeaway
13-05-2026
-
Comwell ansætter ny direktør i Rebild
13-05-2026
-
Wolt ser stort vækstpotentiale i Danmark
13-05-2026
-
København siger nej til nye hoteller i Middelalderbyen
13-05-2026
-
Hilton vil styrke AI-søgning og bookinger
13-05-2026
-
McDonald’s-franchisetager vokser efter opkøb
13-05-2026