Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Det kommer nok ikke som den store overraskelse for turistbranchen, at sommeren er lig med sæsonansættelser. Men de mange ansættelser i sommermånederne, er noget der giver udslag i beskæftigelsesstatistikken. Det skriver Turisme24.dk.

Nu viser en analyse, at visse øer i Danmark får beskæftigelsen øget massivt i sommersæsonen. På Læsø, der i 2023 så den største stigning, var beskæftigelsen forøget med 15 procent i tredje kvartal, men samme tendens ses også andre steder.

Det er dog ikke kun på landets ferieøer, hvor turismen sætter positive aftryk på beskæftigelsen. Således var knap 250.000 lønmodtagerjobs direkte eller indirekte forbundet med turisme- og oplevelseserhvervet i Danmark i 2022.

Det svarer til omkring otte procent af samtlige private jobs i Danmark, og dermed overstiger turisme- og oplevelseserhvervet medicinalindustrien, landbruget og IT-branchen tilsammen.

Læs hele historien på turisme24.dk

Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense

Frygten for egeprocessionsspindleren – bedre kendt som ”larven fra helvede” får danske turister til at aflyse ophold og oplevelser i Odense. Flere turismeaktører understreger dog, at de ikke har været berørt af larven og frygter, at situationen skader byens omdømme.

København kåret som verdens bedste by

København indtager for andet år i træk førstepladsen på en international rangliste over verdens mest attraktive byer at leve i. Placeringen understøtter byens internationale position som destination for både turister og erhverv.

Log ind