Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Flere og flere sydeuropæere tager på såkaldte "coolcations". Det skriver TV2 Kosmopol.

Særligt antallet af portugisere, der bruger en del af deres sommerferie i Danmark, er steget. 

Faktisk med hele 40 procent fra 2019 til 2023. 

Ifølge Horesta, så fortæller deres medlemmer fra hotel og restaurationsbranchen, at de sydeuropæiske turister søger mod nord på grund af det mildere klima, den verdensberømte gastronomi og det høje sikkerhedsniveau.

Læs hele historien på tv2kosmopol.dk

Internationale toplister giver dansk turisme medvind

Danske destinationer og attraktioner får stadig mere international opmærksomhed gennem anerkendte medier og ranglister. Ifølge VisitDenmark styrker omtalen både de enkelte destinationer og Danmarks position som rejseland.

Fem hoteller vender tilbage til HORESTA

Fem jyske hoteller har valgt at vende tilbage til HORESTA efter en periode uden for brancheforeningen. HORESTA ser beslutningen som en tillidserklæring til den specialiserede rådgivning og det faglige fællesskab.

Lempelser gør det nu lettere at drive restaurant og bar i Jomfru Ane Gade

Det bliver nu lettere at udvikle restauranter og barer i Jomfru Ane Gade. Aalborg Byråd har lempet eksisterende regler og fjerner nu flere af de dokumentationskrav, som HORESTA og branchen har arbejdet for at få ændret. Resultatet er mere smidige rammer og mindre bureaukrati for virksomhederne.

Log ind