Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Byggeriet af et helt nyt hotel, der bliver det største på Lolland-Falster, er gået helt efter planen for nu kan Aiden by Best Western officielt slå dørene op. Det skriver Folketidende.dk.

Hotellet har 131 værelser, og for ejerne, CIC Hospitality, er placeringen den helt rette, selv om Holeby i juni mistede sin skole, og byen også har mistet sin ene dagligvareforretning.

CIC Hospitality købte i 2022 størstedelen af den tidligere sukker- og papirfabrik i Holeby af Martin Skibsted, og målet var fra starten at udvide hotellet i den historiske bygning.

Det nye hotel er bygget i moduler, som er blevet fragtet til Holeby. Det er en metode, som ikke udsætter byggeriet for vind og vejr i den første fase, hvor modulerne fremstilles i rene og tørre omgivelser. Samtidig giver modulbyggeri også langt mindre affald. Endelig er processen hurtig og effektiv.

Læs hele historien på folketidende.dk

Søvnturisme vinder frem blandt danskerne

Flere danskere vælger ferier med fokus på ro, velvære og bedre søvn. Hos rejsearrangøren Sunweb er efterspørgslen på hoteller med særlige søvnfaciliteter steget markant de seneste år.

Hotel i Horsens får DGNB guld-certificering

Four Points Flex Horsens har opnået DGNB guld-certificering som en del af Recharge City i Horsens. Certificeringen anerkender løsninger inden for miljø, økonomi og sociale forhold og skal dokumentere ansvarlig ejendomsudvikling og lavere miljøbelastning – og spiller samtidig godt sammen med Green Key.

Nimb kåret som årets hotel i Danmark

Det københavnske luksushotel Nimb har modtaget Falstaff Hotel Awards 2026 som årets danske hotel. Prisen blev uddelt ved en ceremoni i Stockholm med deltagelse af hotel- og restaurantprofiler fra hele Norden og Baltikum.

Log ind