Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
En ny medlemsundersøgelse fra brancheorganisationen HORESTA viser, at flere restauranter på tværs af landet er vækstet flot det seneste år og forventer at fortsætte udviklingen. Dog presser de højere omkostninger mange virksomheder og hæmmer væksten. Det skriver Turistmonitor.dk.
Af undersøgelsen fremgår det, at 61 procent af restauranterne har øget deres omsætning i 2023 sammenlignet med 2022. Blandt de virksomheder, som har oplevet fremgang, ligger væksten for størstedelen mellem 4-9 procent, mens knap hver femte har oplevet en omsætningsfremgang på over 15 procent.
”Tallene viser, at branchen har kæmpet sig flot tilbage efter nogle enormt hårde år. Vi kan også se, at fremgangen er gældende for virksomheder både i og uden for hovedstaden,” siger Jeppe Møller-Herskind, der er viceadministrerende direktør i HORESTA.
Læs hele historien på turistmonitor.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Pincho Nation fortsætter væksten i Danmark
11-12-2025
-
Moderaterne vil fjerne al moms på frugt og grønt
11-12-2025
-
Stabil inflation trods fald i fødevarepriser
11-12-2025
-
Nyt hotel i Kalundborg åbner i 2028
11-12-2025
-
Italiensk madkultur får status som verdensarv
11-12-2025
-
Foodexpo sætter fokus på fremtidens bæredygtige måltider
11-12-2025
-
Populær pop-up-kro trækker tusindvis af gæster
11-12-2025