Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

En ny medlemsundersøgelse fra brancheorganisationen HORESTA viser, at flere restauranter på tværs af landet er vækstet flot det seneste år og forventer at fortsætte udviklingen. Dog presser de højere omkostninger mange virksomheder og hæmmer væksten. Det skriver Turistmonitor.dk.

Af undersøgelsen fremgår det, at 61 procent af restauranterne har øget deres omsætning i 2023 sammenlignet med 2022. Blandt de virksomheder, som har oplevet fremgang, ligger væksten for størstedelen mellem 4-9 procent, mens knap hver femte har oplevet en omsætningsfremgang på over 15 procent.

”Tallene viser, at branchen har kæmpet sig flot tilbage efter nogle enormt hårde år. Vi kan også se, at fremgangen er gældende for virksomheder både i og uden for hovedstaden,” siger Jeppe Møller-Herskind, der er viceadministrerende direktør i HORESTA.

Læs hele historien på turistmonitor.dk – kræver login

Turismebranchen klar med krav i valgkamp

Flere danske brancheorganisationer vil bruge valgkampen til at sætte turismens rammevilkår på dagsordenen. HORESTA peger på investeringer, konkurrenceevne og korttidsudlejning som centrale emner.

Bornholmsk hotel løfter bæredygtigheden med ESG Monitor

På Bornholm er bæredygtighed ikke blot en ambition, men en integreret del af driften. Med ESG Monitor har Hotel Green Solution House fået et værktøj, der gør indsatserne mere målbare i hverdagen. Det giver både overblik, retning og dokumentation.

Log ind