Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Den mangeårige tidligere ejer, Eigild Bødker Christensen, har givet tøjlerne videre til Faaborg Invest ApS, og den nye ejerkreds består udover Steffensen af Birgitte Messmann fra Hotel Phønix Hjørring, Palle Nielsen fra PN Fiber, Peter Nissen fra Nissen Konsensus og Allan Jensen fra Allans Dinér. Det skriver Fyens Stifttidende.

Den nye ejerkreds har ambitiøse planer om at forbedre gæsteoplevelsen og hotellets gastronomiske tilbud. Finn Steffensen udtaler, at de ser frem til at bidrage til hotellets fortsatte vækst og opretholde de høje standarder.

Den nuværende direktør, Ulrich Bastrup, fortsætter i sin rolle og ser frem til at samarbejde med den nye ejerkreds for at styrke hotellets udvikling yderligere.

Læs hele historie på fyens.dk

HORESTA: Turismeskat er en virkningsløs vækstdræber

I en kronik i Børsen advarer HORESTAs administrerende direktør, Jeppe Møller Herskind, mod at indføre en turismeskat i Danmark. Erfaringerne fra Amsterdam viser ifølge kronikken, at skatten ikke løser problemerne, men gør hotellerne dyrere og skaber skæv konkurrence.

Har I navn eller logo på emballagen? Så skal I reagere nu

Fra den 12. august gælder nye EU-regler for emballage. Har I jeres eget navn, logo eller design på emballagen, kan I få ansvar for at dokumentere, at emballagen lever op til reglerne. HORESTA har samlet en guide og skabeloner, som gør det lettere at komme i gang.

Log ind