Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Hotel Eyde i Herning skal finde en ny direktør, efter at Martin Lemvig har valgt at træde tilbage efter knap to år for at være tættere på sin familie. Det skriver Turistmonitor.dk.

Hotellets formand, Poul Müller, roser Lemvig for hans indsats og fremhæver det stærke samarbejde og de dygtige medarbejdere, der har hjulpet hotellet gennem de seneste udfordrende år.

Tidligere hotelchef Agnetha Nielsen træder til som midlertidig leder, mens søgningen efter en ny direktør er i gang.

Müller erkender udfordringerne ved at finde en erstatning inden sommerferien, men er tryg ved Nielsens ledelse og hotellets personale.

Læs hele historien på Turistmonitor.dk

København åbner for flere hotelprojekter

Politikerne afviser et generelt stop for nye hoteller i Indre By og på Vesterbro. Beslutningen giver mulighed for øget kapacitet og vækker opbakning fra HORESTA.

København åbner døren for nye hoteller efter politisk beslutning

Klima-, Teknik- og Miljøudvalget i Københavns Kommune har besluttet at droppe et generelt §14-forbud mod hotelprojekter i Indre By og på Vesterbro. I stedet gives der mulighed for flere af de projekter, der tilfører ny hotelkapacitet til byen. HORESTA glæder sig over beslutningen, som både styrker turismen og beskytter byens boligområder.

Log ind