Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Siden den 6. juli har The Reef Quality Hotel måttet holde lukket for sit 1.500 kvadratmeter store, kendte badeland af samme navn, da en uvelkommen gæst i form af en rotte var flyttet in i badelandet.
Nu kan hotellet dog meddele, at badelandet atter er frit for rotter, og at gæster atter kan indtage badelandet. Det skriver Turisme24.dk.
”Vi glæder os helt vildt. Det bliver dejligt. Det har været frustrerende, fordi det er sket lige midt i vores højsæson og samtidig i en periode, hvor vejret ikke har været så godt, at folk hellere vil på stranden. Det er en periode, hvor der ville have været rigtigt mange gæster,” fortæller Marianne Bredevang, der er direktør på hotellet.
Under Strawberrys drift er hotellet blev en del af koncernens varemærke Quality. Det kommende år vil man foretage en omfattende renovering frem mod sommeren 2025.
Læs hele historien på turisme24.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny minister vil videre med modernisering af planloven
25-06-2026
-
Grønt lys til nyt strandhotel på Sydsjælland
25-06-2026
-
Millionstøtte skal løfte natur og turisme ved Storebælt
25-06-2026
-
HORESTA sænker kontingentet for medlemmer
25-06-2026
-
Historisk hospital kan blive nyt hotelområde
25-06-2026
-
Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer
25-06-2026
-
Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden
25-06-2026
-
HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet
25-06-2026