Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Thomas Petersen oplever at alt fra køretøjer til autocampere, biler med telte, campingvogne eller lignende der slår sig ned ved Mosede Forts parkeringsplads. Det skriver Dagbladet Køge.

Og folk ligner grangiveligt campinggæster: Håndklæder hænger til tørre på bilerne, vand fra brusekabinen i en autocamper bliver tømt i et afløb.

HORESTA kender desværre godt til problemet. Oplyser de i et skriftligt svar fra politisk chef Maria Olafsson.

"Vi har forståelse for, at politiet ikke har ressourcer til at bortvise camperende autocampister fra områderne, og derfor skal problemet løses politisk. Vi har i særlig grad efterlyst en præcisering af, hvornår man camperer, og hvornår man raster.

 Ifølge HORESTA bør al overnatning i en autocamper opfattes som campering, og vi har derfor sendt et brev til Plan- og Landdistriktsstyrelsen, og opfordret dem til at tilføje denne præcisering, så kommunerne har en reel chance for at håndhæve reglerne.

Nye tal: Korttidsudlejning vokser markant i Danmark

Antallet af overnatninger via Airbnb, Booking.com og Expedia er steget 75 pct. siden 2019. HORESTA efterlyser bedre adgang til data, så myndighederne kan kontrollere, om reglerne for korttidsudlejning bliver overholdt.

Fire brancheprofiler skal finde vinderne af HORESTA Talent 2026

Fire markante profiler fra HORESTAs medlemsvirksomheder har sagt ja til at finde vinderne af HORESTA Talent 2026. Juryen får til opgave at udpege fire af branchens største unge talenter, som skal hyldes på HORESTA Årsdag den 12. november. Nu er jagten på kandidaterne i fuld gang.

Log ind