Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Der er fire nye attraktioner på VisitDenmarks netop offentliggjorte over Danmarks 300 mest besøgte attraktioner. Det skriver Turisme24.

Listen toppes som foregående år af Tivoli, mens de ni øvrige på Top-10 for 2023 var: Dyrehavsbakken, Zoologisk Have København, Djurs Sommerland, Louisiana Museum for Moderne Kunst, Faarup Sommerland, Statens Museum for Kunst, Tivoli Friheden, Christiansborg Slot og Den Gamle By Danmarks Købstadmuseum (Aarhus)

For at sikre størst mulig validitet er VisitDenmarks attraktionsliste for 2023 ændret i forhold til tidligere år, hvor besøgstallene blev indsamlet manuelt hos en række attraktioner. Det gav ikke-sammenlignelige tal, fordi attraktionerne har forskellige indberetningsmetoder, lyder det fra VisitDenmark.

Derfor er VisitDenmark overgået til nu kun at anvende officielle kilder, foreløbig: Danmarks Statistik for besøgstal for museer, zoologiske haver og akvarier og HORESTA, når det gælder tal for forlystelsesparker.

Læs hele historien på turisme24.dk

Hoteller sætter sommerrekord trods fald i turismen

Danmark havde 5 pct. færre turistovernatninger i august 2026 end året før. Hotellerne var den eneste overnatningsform med fremgang og satte samtidig sommerrekord med 7,4 mio. overnatninger i juni, juli og august.

Turistskatten er foreløbig lagt på hylden

Regeringens finanslovsforslag for 2027 indeholder ingen turistskat på overnatninger i København og Aarhus. Det vækker glæde hos HORESTA, som nu vil arbejde for, at en foreslået krydstogtafgift friholder de gæster, der begynder eller afslutter deres krydstogt i Danmark.

Log ind