Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det trak overskrifter i Danmark, da turismeorganisationen Wonderful Copenhagen i starten af sidste uge annoncerede tiltaget ”CopenPay”, hvor grønne og bæredygtige handlinger denne sommer kan bruges som en form for valuta ved udvalgte turistattraktioner i København. Det skriver TV2 Kosmopol.
For eksempel kan man de kommende uger indløse en kop kaffe på Københavns Museum, hvis man ankommer til fods, på cykel eller med metroen, mens man får serveret et økologisk måltid hos BaneGaarden i Jernbanebyen, hvis man samler skrald i området.
Store amerikanske medier som New York Times, CNN, Washington Post og Business Insider har skrevet om det om det, mens også Business Insider samt britiske BBC og The Guardian og franske Le Figaro har dækket tiltaget.
Læs hele historien på tv2.dk
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Horesta advarer mod flere Airbnb-dage i Silkeborg
19-06-2026
-
Nyt hotel indgår i stor havneplan i Esbjerg
19-06-2026
-
Ny direktør på vej til Old Irish Pub
19-06-2026
-
To danske naturattraktioner nærmer sig verdensarv
19-06-2026
-
Madoplevelser trækker millioner af turister til Danmark
19-06-2026
-
Kendt hotel i Skagen reducerer underskuddet
19-06-2026
-
Ny sag om ulovlig kommunal støtte på Fanø
19-06-2026
-
Internationalt: Mikkeller åbner første bar i Mellemøsten
19-06-2026