Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Niels Fennet, grundlægger og adm. direktør af Cabinn, tjente 125 mio. kr. i 2023. Det er det næstbedste resultat nogensinde. Kun overgået af 2023 med 30 mio. kr., skriver Børsen.

Hotelkæden, der begyndte med en idé om effektive værelser inspireret af færgekahytter, har nu 11 hoteller i Danmark og planlægger at udvide med et nyt hotel i Esbjerg og endnu et på Kalvebod Brygge i København.

I 2023 omsatte Cabinn for 537 mio. kr., og antallet af overnatninger steg med 3 pct. i København. Niels Fennet, der også ejer bygningerne, som hotellerne ligger i, mener, at denne strategi har sikret virksomhedens økonomiske stabilitet. Ved udgangen af 2023 havde Cabinn en egenkapital på 2,3 mia. kr. Fennet og hans kone, Lise, er majoritetsejere af kæden, som har placeret dem blandt Danmarks rigeste familier.

Læs hele historien på Borsen.dk

Hotel åbner med nye ejere

Det tidligere Tisvildeleje Strandhotel er genåbnet som Villa Lejet med 21 værelser. Hotellet vil efter sommersæsonen satse mere på selskaber og konferencer.

Log ind