Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Platformen Booking.com er af konkurrencemyndighederne i Spanien blevet beordret til at betale en bøde på 413 millioner euro. Det svarer til over tre milliarder kroner. Det skriver Politiken.dk.
Det skyldes, at Booking.com ifølge de spanske myndigheder har misbrugt sin dominerende markedsposition i landet på forskellig vis. Eksempelvis har hoteller været underlagt urimelige krav til prissætning af værelser.
Oveni det vedtog EU i maj 2024 en lovpakke, hvor det blev slået fast, at hoteller gerne måtte tilbyde lavere priser på deres egne hjemmesider, end de priser, hotellerne har på Booking.com.
Dengang udtalte administrerende direktør hos hotellernes og restauranternes brancheforening, HORESTA, Pia E. Voss:
”Fri konkurrence er vigtig, fordi som med alle andre tjenesteydelser handler prisdannelse om udbud og efterspørgsel”.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Flammen sætter rekord med millionoverskud og vækstplaner
25-04-2025
-
Stærk vækst i amerikanske turister til Danmark
25-04-2025
-
Mangel på arbejdskraft bremser vækst i turismen
25-04-2025
-
Tysk momsnedsættelse bekymrer dansk turistbranche
25-04-2025
-
København får international bæredygtighedscertificering
25-04-2025
-
Falsled Kro løfter resultatet til millionniveau
25-04-2025
-
Nye ejere skal føre Molskroen videre i samme ånd
25-04-2025
-
Alle museer i Odense har nu Green Attraction-certificering
25-04-2025