Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det går rigtig godt for dansk turisme, men der er også områder, som har brug for ekstra opmærksomhed. Det er hovedbudskabet i den nytårsudtalelse, som VisitDenmarks direktør Katja Moesgaard netop har sendt på gaden, skriver Turistmonitor.dk.
Her peger hun på, at 2023 bliver endnu bedre end 2022, når det gælder de udenlandske overnatninger, og at de første indikationer for 2024 også umiddelbart tegner positivt.
Samtidig er der ifølge direktøren behov for skærpet opmærksomhed for at få forløst det uudnyttede potentiale i møde- og erhvervsturismen.
I nytårsudtalelsen gør Katja Moesgaard også status på den bæredygtige turisme, som har været overliggeren for dansk turisme siden 2022, hvor den nationale strategi for dansk turisme satte en ny kurs for væksten.
Læs hele historien på turistmonitor.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny minister vil videre med modernisering af planloven
25-06-2026
-
Grønt lys til nyt strandhotel på Sydsjælland
25-06-2026
-
Millionstøtte skal løfte natur og turisme ved Storebælt
25-06-2026
-
HORESTA sænker kontingentet for medlemmer
25-06-2026
-
Historisk hospital kan blive nyt hotelområde
25-06-2026
-
Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer
25-06-2026
-
Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden
25-06-2026
-
HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet
25-06-2026