Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Et storstilet maritimt center, der skal binde byen Frederikssund sammen med lystbådehavnen syd for centrum, måtte ligesom 22 andre danske turist- og byudviklingsprojekter i november sidste år kigge forgæves efter støtte fra Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse. Det skriver Turistmonitor.dk.
I alt blev der uddelt 110 millioner kroner, og Frederikssund Kommune havde lagt billet ind på 28 millioner, men det blev et nej.
Trods afslaget fra Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse lever den store turistdrøm dog fortsat i Frederikssund.
I første omgang er der i Frederikssund Kommunes budget afsat 50 millioner kroner til den del af projektet, der indeholder et maritimt center og syv nye bygninger til foreningslivet.
Og det store turistprojekt og sammenkædningen af byen, som vurderes at koste yderligere 50 millioner kroner, skal der nu søges tilskud til i andre fonde.
Læs hele historien på turistmonnitor.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Københavns Byret afsiger dom mod skyggehotel i København
23-08-2026
-
Internationalt: Over 300 nye hoteller åbner i Europa i 2026
21-08-2026
-
Forsker forventer naturligt fald i fødevarepriser snart
21-08-2026
-
Internationalt: Europa står for en tredjedel af verdens ferieforbrug
21-08-2026
-
Rekordmange passagerer løfter Københavns Lufthavn
21-08-2026
-
København vil begrænse antallet af delecykler
21-08-2026
-
Kæmpetrolde skal tiltrække flere gæster til nordjyske byer
21-08-2026
-
Ny direktør skal løfte Karrebæksminde Strandhotel
21-08-2026