Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det er forsat en tabsgivende forretning at drive fiskerestauranten Skagen Pakhus. Restauranten har i det for nyligt offentliggjorte regnskab for 2022/23 bogført et tab på over to millioner kroner. Det skriver Fødevarewatch.dk.
Derved har familien bag, sønnerne Sylvester Vinther Madsen og Sebastian Vinther Madsen, samt far Jens Vinther Pedersen, tabt i alt 8,3 millioner kroner, siden de overtog ejerskabet af forretningen i 2016.
Ejerne har også over flere omgang været nødsaget til at skyde flere penge i foretagendet. Senest med en investering på lige præcis én million kroner, fremgår det af regnskabet, hvor det finansielle år af ledelsen får stemplet ”utilfredsstillende”.
Ejerskabet fordeler sig primært mellem de to sønner, mens Jens Vinther Pedersen har en ejerandel på omkring én procent.
Læs hele historien på fødevarewatch.dk – kræver login
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA til TV2: Frygter konsekvenser ved stop for hoteludvikling i Indre By
24-04-2026
-
Morten Dahlin: Turisme får næppe plads i nyt regeringsgrundlag
24-04-2026
-
HORESTA til DR P4: Hotelstop i København er ”tæt på tosset”
25-04-2026
-
Politianmeldelse fra HORESTA kan få betydning for udlejning på Rømø
24-04-2026
-
Lars Sandahl indstilles som formand for CPH Lufthavn
25-04-2026
-
Nordmænds interesse for ferier i Danmark er stigende
24-04-2026
-
Historisk portbygning kan blive nyt hotel i Aarhus
24-04-2026
-
Megaevents kan rykke ind i Høje-Taastrup
24-04-2026