Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Byrådet i Aarhus har nedsat et udvalg, der i de kommende måneder skal finde en vej til at få både højtuddannede til lokale virksomheder og medarbejdere til bl.a. at pleje borgere på kommunens plejehjem til at vælge Aarhus. Det skriver Jyllands-Posten.
Der er ikke alene behov for internationale specialister, men også for ufaglærte og faglærte medarbejdere inden for velfærd, produktion og service. Hertil kommer, at antallet af virksomheder, der i dag efterspørger international arbejdskraft, ikke kun er de store virksomheder, men i høj grad også små-og mellemstore virksomheder, fremgår det.
"Vi er nødt til at have styr på, hvad vi tilbyder den internationale arbejdskraft. Ellers går den et andet sted hen. Vi skal sørge for, at medarbejderne falder til i byen. Vi skal være gæstfri, for så får de lyst til at blive," siger Mette Skautrup, der vil have hele Aarhus aktiveret.
Det handler om at få foreningslivet yderligere involveret, være overbærende overfor medborgere, der ikke taler dansk, og sørge for, at familiernes hverdag fungerer med bolig, skole og pasningsmuligheder, forklarer hun.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
Fem markante hoteller vender tilbage til HORESTA
26-06-2026
-
Sommerens vigtigste tjek: Unge medarbejdere
26-06-2026
PRESSEKLIP
-
Cofoco sætter ny overskudsrekord
26-06-2026
-
Ny Scandic-kæde udvider til endnu et nordisk marked
26-06-2026
-
Danmarks rigeste mand vil købe Aarhus Airport
26-06-2026
-
Milliondonation skal sikre nordjysk attraktion
26-06-2026
-
De Konservative vil styrke turismens rammevilkår
26-06-2026
-
Ny ledelse sætter kursen på Hotel Pejsegården
26-06-2026
-
Nu åbner ny turismeuddannelse for ansøgere
26-06-2026
-
Internationalt: Hotel Hans Egede i Nuuk løfter resultatet markant
26-06-2026