Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Franchisebenet i Nordens største barkoncern, Rekom Group, skal styrkes, og det skal der nye kræfter til.
Ansvaret for denne styrkelse hviler nu på Rasmus Ravnested, der i en nyoprettet stilling som franchisedirektør i barkoncernen får ansvar for netop franchisebenet i forretningen. Det skriver Fødevarewatch.dk.
“Fra den 1. janauar 2024 påtog jeg mig en nyoprettet rolle som franchise director hos Rekom Group, hvor jeg skal være med til at styrke franchisebenet yderligere i samarbejde med franchiseteamet og ikke mindst med de eksisterende franchisetagere samt nye, som allerede træder in her i Q1 2024, under et nyt brancheoptimeret samt skræddersyet franchisekoncept, som vi er meget spændte på at offentliggøre her ultimo januar,” siger Rasmus Ravnested.
Han bruger samtidig anledningen til at sige farvel til Meyers, hvor han de seneste år har haft titel af at være bagerkædens kundechef.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Turismerekord i juli: HORESTA peger på flere årsager bag
11-09-2026
-
Guldsmeden Hotels er tilbage i Aarhus
11-09-2026
-
Flammen frygter skæv konkurrence fra takeaway efter momsnyt
11-09-2026
-
Hotel Faaborg Fjord går efter 50.000 gæster efter kåring
11-09-2026
-
Den Gamle By får ny visuel identitet
11-09-2026