Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Den danske tilbagelænede tilgang til livet er kernen i ny brandingkampagne fra VisitDenmark.

Her bliver danskernes evne til at sige pyt og lade tingene passere nu markedsført som ’The Danish Zen’ – og som en god grund til at holde ferie i Danmark. Det skriver Turistmonitor.dk.

Kampagnen henvender sig ifølge VisitDenmark til de turister, der går efter en rejseoplevelse fyldt med lokale, autentiske oplevelser og har en let tilgang til livet.

Kampagnen kører blandt andet på tv og sociale medier i Tyskland, Nederlandene, Sverige og Norge og er produceret i en fortællestil, som man kender fra influencer-marketing og TikTok. Samtidig er hele fortællingen bygget op om en række digitale billboards, som er opsat i byrummet i Stockholm, Hamborg, Amsterdam og Oslo.

Læs hele historien på turistmonitor.dk

Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer

Sommertrafikken i Københavns Lufthavn ventes at overstige sidste års niveau. Lufthavnen forventer 10 mio. passagerer i løbet af sommermånederne og kan samtidig få den travleste enkeltstående rejsedag i sin historie.

HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet

Flere politikere på Københavns Rådhus ønsker nu strammere regler for udlejningscykler, som de mener fylder for meget på fortove og i gader. HORESTA udtalte sig om sagen i TV2 Kosmopol onsdag. Branchen bakker op om, at cyklerne ikke skal være til gene i bybilledet, og arbejder for at informere turister bedre.

Ny minister vil videre med modernisering af planloven

Turismeminister Signe Munk (SF) vil samarbejde med forligskredsen om den planlovsændring, der blev sat på pause af folketingsvalget. Turismeerhvervet afventer fortsat afklaring om, hvornår lovforslaget genoptages, og om regeringen ønsker ændringer i indholdet.

Log ind