Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Hilton har over de seneste fem år oplevet en større vækst end konkurrenterne i deres hotelloyalitetsprogram. Det truer Marriotts førerposition, skriver Skift.com.

Hiltons program er vokset med 110 procent inden for fem år, og nåede i 2023 173 millioner medlemmer. Marriott bevarede dog føringen med 192 millioner medlemmer, en stigning på 60 procent. Prognoser antyder, at Hilton kan overhale Marriott ved udgangen af 2024.

Læs hele historien på skift.com

Flere kæder bejler til nyt hotel på Frederiksberg

En eksisterende bygning tæt ved Flintholm Station kan blive omdannet og udvidet til et nyt hotel. Udvikleren Tanmia er i dialog med flere mulige operatører, mens lokalplanforslaget nu er sendt i offentlig høring.

Nye hoteller løfter overnatningstal i flere kommuner

Ny hotelkapacitet og nye resorts har bidraget til vækst i antallet af overnatninger i flere danske kommuner. Køge topper listen over den procentvise fremgang, mens også kommuner som Sønderborg, Billund og Fredericia ligger blandt de 20 med størst vækst.

Log ind