Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Det løber af stablen om tre måneder. Men interessen er allerede massiv. Og på trods af at selve arrangementet Eurovision bliver afholdt i Malmø, vil københavnerne alligevel opleve et decideret turistboom. Det skriver Berlingske.dk.

Hotelkæden Scandic har allerede dobbelt så mange bookinger på deres hoteller i København, som de havde sidste år ved samme tid.

Og det er gode nyheder. Turismen er nemlig Danmarks fjerde største eksportvare.

”Vi ser generelt en stigning i overnatningstallene, når der er de her store events i og omkring København. Det er ikke kun positivt for hotellerne, for når folk bor her i byen, så går de også ud og bruger den, og besøger cafeer og restauranter,” siger Pia Voss, som er administrerende direktør i HORESTA.

Læs hele historien på berlingske.dk

Hoteller sætter sommerrekord trods fald i turismen

Danmark havde 5 pct. færre turistovernatninger i august 2026 end året før. Hotellerne var den eneste overnatningsform med fremgang og satte samtidig sommerrekord med 7,4 mio. overnatninger i juni, juli og august.

Turistskatten er foreløbig lagt på hylden

Regeringens finanslovsforslag for 2027 indeholder ingen turistskat på overnatninger i København og Aarhus. Det vækker glæde hos HORESTA, som nu vil arbejde for, at en foreslået krydstogtafgift friholder de gæster, der begynder eller afslutter deres krydstogt i Danmark.

Log ind