Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Sunset Boulevard har vokseværk - og den internationale af slagsen. 

Det fortæller adm. direktør Jens Broch, der samtidig beretter om ”store ambitioner” - især i Norge, hvor planen lige nu er at åbne tre restauranter og inden for en kort årrække få markedet til at udgøre en ikke ubetydelig del af Sunset Boulevard-forretningen.

”Det er ingen hemmelighed, at vores ambitioner for markedet er store, og at det selvfølgelig ikke er vores plan at stoppe ved de tre restauranter på sigt. Vi forventer, at den norske del af foreningen vil udgøre en signifikant del af vores samlede forretning i løbet af en relativ kort årrække,” skriver Jens Broch i en kommentar til FødevareWatch. 

”Vores insights viser, at Sunset Boulevards koncept med frisklavet fastfood af en god kvalitet og bevidsthed om at reducere ressourceforbruget også vil falde i god jord hos nordmændene,” fortæller Jens Broch videre.

Læs hele historien på Fodevarewatch.dk  (kræver login)

Flammen frygter skæv konkurrence fra takeaway efter momsnyt

En lavere moms på takeaway end på restaurantbesøg kan påvirke gæsternes valg mellem at spise ude og tage maden med hjem. Flammens adm. direktør, Piet Klein, er især bekymret for konsekvenserne for efterspørgslen på restauranter.

McDonald’s i Esbjerg kåret som landets bedste

McDonald’s-restauranten i Gjesing har slået 120 andre restauranter og er kåret som Danmarks bedste i kædens årlige awardshow. Restauranten fremhæves for hurtig ekspedition, stabil kvalitet og arbejdet med at udvikle nye ledere.

Restauranter frygter kompleks administration med ny moms

Regeringens planer om lavere moms på fødevarer omfatter takeaway, men ikke restaurantbesøg. Hos NoHo Partners vækker det bekymring for mere administration og en kompliceret håndtering af moms i restauranter med både servering og takeaway.

Log ind