Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Det kendte pizzasted Mackie’s Pizza i Aarhus måtte lukke ned i efteråret. Nu overtager Madklubben adressen, blot et stenkast fra byens domkirke, skriver Århus Stiftstidende.

Kæden ønsker ikke at fortælle mere om planerne endnu, men det kommende spisested bliver nummer ni i rækken for Madklubben i Aarhus. I hovedstaden har selskabet mere end 30 restaurationer, ligesom den også er til stede i Odense og i Esbjerg.

Hvilket af Madklubbens mange koncepter der nu lander i Aarhus er endnu ikke offentliggjort.

Michelin-kok indstiller karrieren

Efter flere år på Henne Kirkeby Kro har kokken Paul Cunningham besluttet at stoppe. Beslutningen kommer efter en benamputation i 2025.

Jensens Bøfhus lukkede med nyt milliontab

Restaurantkæden Jensens Bøfhus afsluttede 2025 med endnu et stort underskud i forbindelse med salget til Bone’s. Flere restauranter blev lukket, mens andre skal omdannes.

Ny app kan ændre alderskontrol og ID-tjek i branchen

Fra 3. juni kan gæster dokumentere alder og identitet direkte fra mobilen med den nye app AltID. Det kan få betydning for restauranter, barer, natklubber og hoteller, som fremover vil møde digitale aldersbeviser og ID-løsninger i hverdagen.

Log ind