Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Charlottehaven har lanceret et ambitiøst sundhedsprogram, der bl.a. giver alle medarbejdere ret til en ugentlig times træning og desuden skræddersyede trænings- og kostprogrammer. Det skal motivere alle medarbejdere til en sundere livsstil. Det fremgår af en pressemeddelelse.

Fra starten af programmet bliver alle medarbejdere målt på forskellige sundhedsparametre gennem f.eks. styrketests, fedtprocentmålinger og blodtryksmålinger. Disse data vil danne grundlag for de skræddersyede træningsprogrammer og sundhedsfremmende tiltag.

Ved udgangen af 2024 vil der blive foretaget en ny runde målinger for at evaluere diverse sundhedsforbedringer. Formålet er ikke kun at skabe individuelle resultater, men også en kollektiv indsats for at gøre Charlottehaven til en af de sundeste arbejdspladser i Danmark.

Copenhagen Marriott får ny direktør efter fem år

Martin Åkesson er stoppet som general manager for Copenhagen Marriott, efter at Bellagroup har valgt at skifte ledelsen. Jesper Olesen overtager posten og skal samtidig fortsætte sit overordnede ansvar for koncernens tre københavnske hoteller.

Tidligere Ørsted-kontorer kan blive til hotel

Et hotel er blandt forslagene til fremtidig brug af Ørsteds tidligere kontorbygninger i Skærbæk ved Fredericia. Området omfatter omkring 6.000 kvadratmeter, men kommunen understreger, at planerne fortsat befinder sig på et tidligt stadie.

Log ind