Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Wolt Danmark lancerer nu Wolt Capital, som er finansiering til partnerrestauranter, der ønsker at udvide eller renovere.

Lånene, faciliteret gennem Finmid, tilbagebetales via salgsindtægter fra Wolts platform og har en fast løbetid på 12 måneder. Wolt forventer at have udbetalt lån for 20 mio. kr. ved årets udgang.

Salgschef Daniel Johansen fremhæver enkelheden, mens kritikere som Ann Lehmann Erichsen fra Sydbank advarer mod de korte lånevilkår og manglende sikkerhed for små virksomheder.

Restauratør Asbjørn Krøll, som har benyttet ordningen, værdsætter Wolts kendskab til hans forretning og oplever det som et trygt alternativ til bankernes stramme kreditpolitik.

Danmarks Statistik har lavet en opgørelse, der viser, at bankernes udlån til hoteller og restauranter er faldet fra indeks 100 til indeks 75 siden 2019. I samme periode er udlån til alle brancher steget fra indeks 100 til indeks 123.

Restaurations- og hotelbranchens organisation HORESTA mener, der er et fejlagtigt billede af risikoen ved at udlåne penge til branchen. Det forsøger organisationen at ændre, lyder det fra konstitueret direktør Jeppe Møller-Herskind.

Læs hele historien på Børsen (kræver login)

Nye tal: Korttidsudlejning vokser markant i Danmark

Antallet af overnatninger via Airbnb, Booking.com og Expedia er steget 75 pct. siden 2019. HORESTA efterlyser bedre adgang til data, så myndighederne kan kontrollere, om reglerne for korttidsudlejning bliver overholdt.

Fire brancheprofiler skal finde vinderne af HORESTA Talent 2026

Fire markante profiler fra HORESTAs medlemsvirksomheder har sagt ja til at finde vinderne af HORESTA Talent 2026. Juryen får til opgave at udpege fire af branchens største unge talenter, som skal hyldes på HORESTA Årsdag den 12. november. Nu er jagten på kandidaterne i fuld gang.

Log ind