Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Det er en stigning på fem procent i forhold til oktober 2023 og kun overgået af oktober 2021. Siden 2015 er overnatningerne i oktober steget med 42 pct., især drevet af en vækst på 50 procent blandt udenlandske gæster.

De første 10 måneder af 2024 viser også fremgang med 920.000 flere overnatninger end året før, primært drevet af udenlandske turister.

Jonas Kjær, cheføkonom i Horesta, glæder sig over væksten, men påpeger et lille fald i danske overnatninger, som kan skyldes ændrede ferievaner. Samtidig fremhæver han, at hotellerne stadig har flere danske gæster end før pandemien.

De positive tal understøtter branchens generelle fremgang.

Læs hele historien på Turistmonitor (kræver login)

Læs også mere på Turisme24.dk (kræver login)

Nye hoteller løfter overnatningstal i flere kommuner

Ny hotelkapacitet og nye resorts har bidraget til vækst i antallet af overnatninger i flere danske kommuner. Køge topper listen over den procentvise fremgang, mens også kommuner som Sønderborg, Billund og Fredericia ligger blandt de 20 med størst vækst.

Log ind