Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Næstved kan få et nyt luksushotel i Rådmandshaven inden for tre-fire år, hvilket vækker reaktioner i hotelbranchen.

Jørgen Christensen, kommerciel direktør i Danske Hoteller A/S, der driver Hotel Vinhuset og Hotel Menstrup Kro, udtrykker overraskelse over behovet for flere hotelværelser i byen, især med det nye hotelprojekt i Karrebæksminde.

Han vurderer, at det kommende hotel sandsynligvis vil henvende sig til en anden målgruppe end deres egne hoteller, som fokuserer på rimelige priser og et medium-koncept.
Selvom Danske Hoteller ikke planlægger ændringer i deres koncept, ser Jørgen Christensen potentiale i synergier, hvis det nye hotel kan tiltrække flere møder og konferencer til Næstved.

Samtidig understreger han, at vækst i byen vil være afgørende for, om markedet kan bære det nye projekt.

Go Hotels overtager hotel på NORDø i København

Core Hospitality og Go Hotels har indgået en aftale om driften af hotellet på NORDø i Nordhavn. Fra 1. november 2026 overtager Go Hotels driften, mens hotellets nuværende opdeling mellem long stay lejligheder og hotelværelser fortsætter.

Hoteller sætter sommerrekord trods fald i turismen

Danmark havde 5 pct. færre turistovernatninger i august 2026 end året før. Hotellerne var den eneste overnatningsform med fremgang og satte samtidig sommerrekord med 7,4 mio. overnatninger i juni, juli og august.

Log ind